Polish English Germany Italy France Rusia Ukraine
  Firma|
Oferta|
Galeria|
Referencje|
Kontakt|
Praca|
Pytania|
Do pobrania

Pytania

KONSERWACJA

Okna plastikowe praktycznie nie wymagają konserwacji a ramy okienne praktycznie nie zmieniają koloru w długim okresie czasu (w przypadku zastosowania wiodących systemów profilowych). Nawet najlepsze okna drewniane, po pewnym czasie tracą swój połysk a po wielu latach każda farba czy lakier łuszczy się i stopniowo odpryskuje. W takim przypadku, niezbędne jest pracochłonne i kosztowne usunięcie wielu warstw powłok malarskich i ponowne pokrycie okien odpowiednimi powłokami lakierniczymi poczynają od impregnatu, poprzez podkład i wierzchnie warstwy lakiernicze.

OCHRONA PPOŻ

Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, niewątpliwie okna plastikowe są bezpieczniejsze niż okna drewniane, ponieważ plastik nie rozprzestrzenia ognia i jest samogasnący, czego nie da się powiedzieć o drewnie pokrytym wieloma warstwami farby czy lakieru.

OKNA DREWNIANE CZY PLASTIKOWE?

Stojąc przed dylematem wyboru okien drewnianych lub plastikowych, nie mając doświadczenia z obydwoma materiałami, na pewno ciężko będzie się zdecydować.

Przed wyborem należy mimo wszystko poznać kilka faktów.

DLACZEGO WARTO JEDNAK WYBRAĆ OKNA PLASTIKOWE?

PODOBIEŃSTWA

Materiały użyte do budowy zarówno okien drewnianych jak i plastikowych są podobne lub wręcz identyczne: te same okucia, te same szyby, podobne uszczelki; zasadnicza różnica występuje w materiale zastosowanym do konstrukcji profili ramowych.

Parametry użytkowe okien z drewna, jak i plastikowych są również podobne.

ROŻNICE

Profile ram i skrzydeł w oknach drewnianych są sztywniejsze niż w oknach plastikowych, co powoduje, że montaż w przypadku okien plastikowych musi być wykonywany bardziej starannie a jego poprawność jest często czynnikiem decydującym o jakości funkcjonowania okien plastikowych. Sztywność ram i skrzydeł w zamontowanych oknach, zarówno drewnianych, jak i plastikowych jest już podobna. Ramy okien drewnianych w stosunku do profili plastikowych są z reguły trochę cieplejsze, choć w przypadku nowoczesnych, wielokomorowych okien plastikowych, różnice nie są już duże. Dodatkowo należy pamiętać, że procentowy udział ram okiennych w stosunku do powierzchni całych okien jest stosunkowo niewielki, co przy użyciu tych samych szyb stosowanych zarówno w oknach drewnianych, jak i plastikowych, nie wpływa jednak znacząco na pogorszenie izolacyjności termicznej całego okna.

IMITACJA DREWNA

Praktycznie wszystkie rodzaje okien plastikowych mają możliwość wykonania w kolorystyce i strukturze imitującej do złudzenia naturalne drewno, a dodatkowo zarówno kolor, jak i struktura profili może być inna od zewnątrz i inna od wewnątrz (np. imitacja drewna od zewnątrz i kolor biały od wewnątrz).

EKOLOGIA

Z punktu widzenia ekologii, zdecydowaną przewagę mają również okna plastikowe, ponieważ nie niszczą lasów, zielonych płuc ludzkości, a surowcami podstawowymi do ich produkcji są sól i odpady po rafinacji ropy naftowej. Dodatkowo, obecnie już praktycznie wszystkie odpady poprodukcyjne profili plastikowych, oraz stare, zużyte okna plastikowe, wykorzystywane są do ponownego przerobu. SZYBCIEJ I TANIEJ

Czyszczenie okien plastikowych w stosunku do okien drewnianych (szczególnie tych tańszych) jest znacznie szybsze, prostsze i tańsze.

NIŻSZA CENA

Cena okien plastikowych z reguły jest znacznie niższa niż okien drewnianych. Przy tych samych parametrach użytkowych (a wiec przy zastosowaniu tych samych okuć i szyb), okno drewniane wykonane z dobrej klasy drewna, odpowiednio wysezonowanego, dobrze sklejonego i bezsęcznego a ponadto odpowiednio zabezpieczonego i pokrytego wysokiej jakości lakierem, po prostu musi i jest znacznie droższe od najlepszych nawet okien plastikowych.

Reasumując, przewaga okien plastikowych nad drewnianymi jest niewątpliwa. Okna plastikowe są na pewno nie gorsze a na pewno znacznie tańsze od okien drewnianych. Poza tym, wszystko inne jest kwestią gustu, a o gustach się przecież nie dyskutuje...